Fri | September 29, 2023, 11:32 am
No. of Site Visitors: 12444136

 

 

 

 

 

 

 

 

 


April 26, 2023   San Pablo City Campus   Campus Wide


Home/ News & Articles/ The Technology Advocate of LSPU SPCC gathered numerous achievements on 11th University-Wide Press Congress
The Technology Advocate of LSPU SPCC gathered numerous achievements on 11th University-Wide Press Congress

The Technology Advocate would like to express their utmost gratitude to all of the individuals who have been in constant support of the publication’s goal to hone holistic journalists for the mass. The publication would like to show their gratitude to those who guided them in the recently concluded 11th University-Wide Press Conference, April 20–22.

To the University President of the institution, Dr. Mario R. Briones; our Vice President for Academic Affairs and Publication Consultant, Dr. Eden C. Callo; SPCC’s Campus Director, Prof. Joel M. Bawica; the Chairperson of the Office of Student Affairs and Services, Dr. Alberto B. Castillo; and our Publication Adviser, Dr. Julie Fe D. Panoy who has made the execution of this much-awaited event possible.

To all of the people who have witnessed the waves yet trusted us to the fullest, and to our fellow student journalists who have been the living proof of humanity, we offer our heartfelt greetings of appreciation.

Awards bagged by the Technology Advocate staff:

Aeron B. Gloriane
1st Place - Opinion Writing (English)
1st Place - Editorial Writing (English)

Karl Adriane M. Arida
1st Place - Sports Writing (English)
3rd Place - Development Communication (English)

Larraine T. Artieda
2nd Place - Features Writing (English)
3rd Place - Literary Writing (English)
3rd Place - News Writing (English)

Jennis R. Maghirang
2nd Place - Opinion Writing (Filipino)
3rd Place - News Writing (Filipino)

Rita V. Gutierrez
1st Place - Features Writing (Filipino)

Jann Lixon T. Lailo
1st Place - Copyediting and Headline Writing (Filipino)

Christian Isaac Batralo
3rd Place - Sports Writing (Filipino)

John Clarenze F. Becina
3rd Place - Development Communication (Filipino)

Mark Henson M. Ticzon
2nd Place - Comic Stripping (Filipino)

Jyruz Edmark Diaz
1st Place - Graphic Illustration (English)
3rd Place - Editorial Cartooning (English)

John Kirby L. Dinglasan
1st Place - Photojournalism (English)

Aeron John G. Remorin
1st Place - Photojournalism (Filipino)

Justin Marc Ovilla
2nd Place - Editorial Cartooning (Filipino)
2nd Place - Comic Stripping (English)

Jhon Maxwelle L. Alcantara
1st Place - Copyediting and Headline Writing (English)

Luichelle Mae Condino
1st Place - Editorial Writing (Filipino)